Część I - Projekty domów

Pora zmienić miejsce zamieszkania! Od czego zacząć? Mieszkanie w centrum miasta czy budowa domu? Jeżeli stwierdzisz, że cenisz sobie spokój, niezależność, własny warsztat i wielostanowiskowy garaż. Zmęczyły Cię ciągły hałas i spaliny w centrum miasta. Dzieciaki już podrosły, myślisz o wspólnym majsterkowaniu, zbudowaniu domku na drzewie, ogromnej huśtawce i altance z miejscem na grilla. Długo na tym debatowaliście z rodziną, ale tak naprawdę decyzja już zapadła. Sprawa jest prosta, potrzebujecie domu jednorodzinnego. Miejsce, które stworzysz od podstaw, dokładnie przemyślisz, urządzisz po swojemu, nadasz swój charakter.

źródło: www.pexels.com

Co dalej? Zakup działki. Myślałeś już, która najbardziej spełni Twoje oczekiwania? Jeżeli potrzebujesz pomocy zajrzyj tutaj Wybieramy działkę idealną. Czyli jakich błędów nie popełnić kupując nieruchomość pod budowę domu. Pozostaje kwestia technologii, w której zaprojektujesz dom. Znajomi opowiadali Ci ostatnio o modnych teraz domach energooszczędnych. Ale cóż to takiego, czym w sumie one się różnią od tradycyjnych domów?

Budując nowy dom już na etapie projektu decydujemy o całej jego przyszłości energetycznej na najbliższe dziesięciolecia. Takie domy są oczywiście droższe w budowie, ale znacznie tańsze na etapie eksploatacji. Zauważ, że przeciętny człowiek buduje swój wymarzony dom w szczycie swoich finansowych i zdrowotnych możliwości. W chwili obecnej jesteś pełen wigoru, energii, niedawno dostałeś podwyżkę w pracy. Opłacenie rachunków być może nie stanowi dla Ciebie problemu. Warto przynajmniej założyć, że na stare lata może się to zmienić.

W domach energooszczędnych konsumpcja energii potrzebnej do ogrzania domu jest od 3 do 5 razy mniejsza niż w domach tradycyjnych spełniających obowiązujące normy. Jak przełoży się to na codzienne życie? Zapłacisz mniej za ogrzewanie i eksploatację takiego budynku bowiem dom energooszczędny oprócz niskiego zapotrzebowania na jego ogrzanie powinien również zużywać jak najmniej energii potrzebnej do jego oświetlenia, pracy urządzeń gospodarstwa domowego itp.  Na pewno zapytasz jakim kosztem? Budowa domów energooszczędnych jest droższa od tradycyjnych domów. Można przyjąć, że w zależności od stopnia energooszczędności koszty te są obecnie wyższe od 4% do 12%. Jednakże różnica kosztów i tępo zwrotu poniesionych dodatkowych nakładów z roku na rok zmniejsza się. Ma to związek z tym, że ceny materiałów budowlanych generalnie wzrosły co sprawia, że różnice pomiędzy materiałami tradycyjnymi, a energooszczędnymi nie są już tak znaczące. Ponadto wraz ze zwiększoną popularnością i dostępnością produktów i technologii budownictwa energooszczędnego zmniejsza się ich cena.

źródło: www.pexels.com

W krajach Europy Zachodniej budownictwo energooszczędne jest obecnie standardem, obserwuje się dalszy rozwój technologii w mieszkalnictwie jednorodzinnym. Powstają domy z jeszcze bardziej zaawansowanymi technologiami energooszczędnymi, a nawet plus energetycznymi. W Polsce przyjdzie nam jeszcze na to poczekać, ale nie jest to przyszłość tak odległa jak nam się wydaje.

Michał